Product information "ATE MA2115"
- Parallel closing drive unit with mounting plate, with internal interface
- High contact force
- Modularly configurable signal transmission with internal interfaces
- Quick, easy, precise installation
- Energy-saving, shock-absorbing opening mechanism
- Can be used for various applications
| Approx. parallel contact stroke: | 15 mm [.59 in] |
|---|---|
| Contacting direction: | Single-sided (bottom) |
| Contact stroke generation: | Manual |
| Force of gas pressure springs: | 600 N (300 N left/ 300 N right) |
| Interface blocks required: | Test system side |
| Main series: | ATE MAxxxx |
| Max. contact force: | 2,000 N [7,193 ozf] |
| Max. interface signals: | 14, 1700 |
| Max. internal interface blocks: | 14 |
| Max. temperature: | 60 °C [140 °F] |
| Min. temperature: | 10 °C [50 °F] |
| Outer dimensions, closed (WxDxH): | 791 x 700 x 196 mm [31.1 x 27.5 x 7.71 in] |
| Outer dimensions, open (WxDxH): | 791 x 636 x 715 mm [31.1 x 25 x 28.1 in] |
| Pressure frame closing force: | 120 N [431 ozf] |
| Pressure frame opening angle: | 69 ° |
| Product group: | Manual drive unit |
| RoHS-compliant: | Yes |
| Series: | ATE MA21xx |
| Size: | 2115 |
| Standard version: | Yes |
| Subseries: | ATE MA2xxx |
| Test fixture type: | With mounting plate |
| Useable area, standard (WxD): | 600 x 450 mm [23.6 x 17.7 in] |
| Useable area: long edge: | 600 mm [23.6 in] |
| Useable area: short edge: | 450 mm [17.7 in] |
| Weight: | 17.5 kg [38.5 lbs] |
Login
- Parallel closing drive unit with mounting plate, with internal interface
- High contact force
- Modularly configurable signal transmission with internal interfaces
- Quick, easy, precise installation
- Energy-saving, shock-absorbing opening mechanism
- Can be used for various applications
Other products in this series:
- Product group: Manual drive unit
- Main series: ATE MAxxxx
- Subseries: ATE MA2xxx
- Series: ATE MA21xx
- Size: 2115
- Test fixture type: With mounting plate
- Contact stroke generation: Manual
- Max. interface signals: 14, 1700
- Interface blocks required: Test system side
- Max. internal interface blocks: 14
- Contacting direction: Single-sided (bottom)
- Max. contact force: 2,000 N [7,193 ozf]
- Approx. parallel contact stroke: 15 mm [.59 in]
- Weight: 17.5 kg [38.5 lbs]
- Min. temperature: 10 °C [50 °F]
- Max. temperature: 60 °C [140 °F]
- RoHS-compliant: Yes
- Force of gas pressure springs: 600 N (300 N left/ 300 N right)
- Pressure frame closing force: 120 N [431 ozf]
- Pressure frame opening angle: 69 °
- Standard version: Yes
- Useable area, standard (WxD): 600 x 450 mm [23.6 x 17.7 in]
- Outer dimensions, open (WxDxH): 791 x 636 x 715 mm [31.1 x 25 x 28.1 in]
- Outer dimensions, closed (WxDxH): 791 x 700 x 196 mm [31.1 x 27.5 x 7.71 in]